Apie šviesolaidinį apšvietimą
   

FIBER OPTIC technologija arba optinio pluošto šviesolaidžių apšvietimas vieniems yra stebuklas, kitiems žavus, o kartais net ir naujas dalykas.

   Šviesolaidiniam apšvietimui nėra apribojimų, budingų elektros lempučių ar neono apšvietimui. Per visą optinio pluošto kabelio ilgį ar šviesos taško vietoje nėra jokio karščio, elektros, UV spinduliavimo - todėl nėra gaisro ar elektros šoko pavojaus ! Šviesos taškas ar švytinti linija niekada "neperdegs" ir nereikalaus remonto ar pakeitimo.
    Tai ilgaamžiškumas, universalumas, šaltinio ekonomiškumas ir paprastas aptarnavimas be specialisto pagalbos !

ŠVIESOLAIDŽIŲ SISTEMOS PRIVALUMAI

  • Saugi eksploatacija, jokios elektros ar karščio, UV spinduliavimo per visą optinio pluošto kabelio ilgį - nėra elektros šoko bei gaisro pavojaus.

  • Nėra dūžtančių stiklo dalių - atsparus smūgiui, jokiu problemų dėl blogų oro sąlygų.

  • Nėra naudojimo apribojimų, saugiausias sprendimas baseinų apšvietimui.

  • Neribotas eksploatacijos laikas - savarankiškas optinio pluošto kabelio panaudojimas kitiems tikslams - daugkartinis panaudojimas.

  • Paprasta priežiūra, tipinei trijų metų eksploatacijai nereikalaujanti specialisto.

  • Spalvų kaita (iki 32 spalvų), tolygi arba staigi su reguliuojamu intervalu, stroboskopinis efektas.

  • Sodrios šviesos spektro spalvos. Spalvų kaitos sinchronizacija esant keletui šviesos šaltinių, DMX tipo valdymas su įvairiais efektais, distancinis valdymas.

  • Kelis kartus mažesnės elektros sąnaudos palyginus su neoniniu ar halogeniniu apšvietimu.

  • Šviesos šaltinis įrengiamas atskirai, aptarnavimui patogioje vietoje, kai šviestuvai gali būti sunkiausiai prieinamose vietose, kur įprastą elektros apšvietimą instaliuoti sudėtinga, pavojinga ar neįmanoma.

  • Jūs patys galite per 5 minutes pakeisti lempą šviesos šaltinyje ir Jūsų įvaizdis nenukentės.
   


Šviesos šaltinis


Šviesolaidžio gijos


Endglow kabelis


Sideglow kabelis

   Pagrindiniai šviesolaidinės įrangos komponentai
 
    Šviesolaidžių sistemą sudaro du pagrindiniai komponentai: šviesos šaltinis ir optinio pluošto gaminiai. Šviesos šaltinyje yra galingos lempos, kurių šviesa fokusuojama specialaus reflektoriaus pagalba į optinio pluošto laikiklį. Naudojamas optinis pluoštas yra polimerinio pagrindo – tai labai palengvina jo instaliaciją ir praplečia pritaikymo galimybes. Optinis pluoštas gaminamas Japonijoje. Pluošto apsaugai nuo lydymosi, įrengti karštį atspindintys filtrai ir aušinimo ventiliatoriai. Spalvų kaita išgaunama dėka dichroidinio stiklo spalvų filtro – tai labai patvarios ir sodrios spektro spalvos. Valdant spalvų disko elektros variklį galima išgauti norimus spalvų pasikeitimo efektus.
    Naudojant šviesolaidžių sistemas apšvietimo tikslams naudojami įvairūs šviestuvai-lęšiai, kurie padeda sukurti norimą apšvietimo efektą. Šviesos šaltinis įrengiamas lengvai prieinamoje vietoje, o šviesa nuvedama į reikalingas vietas optinio pluošto kabelio pagalba arba naudojamas kabelis, kuris švyti visu savo paviršiumi panašiai kaip stiklinis neono vamzdelis. Prie vieno šviesos šaltinio galima prijungti įvairų šviesolaidžių kiekį – priklausomai nuo bendro pluošto gijų skaičiaus.
   Šviesos taškui ar linijai įrengti nereikia elektros laidų, be to reikia daug mažiau vietos, o svarbiausia - jam nereikalingas aptarnavimas - tai ilgaamžis, saugus sprendimas.
   Naudojamas dviejų tipų kabelių švytėjimas :
Sideglow - išilginis švytėjimas - kai specialiai apdorotas ir supintas į kabelį šviesolaidis švyti visu savo paviršiumi analogiškai neono vamzdeliui;
Endglow - galinis švytėjimas - kai šviesa su minimaliais nuostoliais išvedama į šviesolaidžio galą, kuris jungiasi su įvairaus tipo šviestuvais, Swarovski krištoliniais antgaliais.

 
 
      Šviesolaidžių sistemų naudojimo galimybės
 
     Prieš dešimtmetį sunku buvo ir įsivaizduoti, kad būtent šviesolaidinis apšvietimas išspres nemažą dalį problemų, kylančių dėl įprasto ar neoninio apšvietimo veiksnių. Supervision sukurtas patentuotas Sideglow kabelis papuošė savo spalvingu švytėjimu daugybę baseinų ir SPA kompleksų ne tik Floridoje, bet ir visame pasaulyje. Kūribingų žmonių dėka šis apšvietimas išplito ir fasadų, reklaminių iškabų, interjerų apšvietimo srityje. Ne vienas menininkas pritaikęs šviesolaidines technologijas sukūrė įspūdingas šviesos instaliacijas, kurios neįtikėčiausiose vietose žavėjo ir stebino nepakartojamu efektu ir galimybėmis.
   

   
     Dekoratyvinis apšvietimas
   
Galimybė išgauti ispūdingus apšvietimo efektus su šviesolaidine įranga vis labiau domina architektus, dizainerius ir apšvietimo projektuotojus. Swarovski firmos krištoliniai šviestuvai, Žvaigždėto dangaus, skriejančių kometų, švytinčio lietaus, fejerverko imitacijos, mirgančių šviesų su daugybe atspalvių ir pustonių įrengimas netikėčiausiose vietose, linijinis pastatų apšvietimas, švytinčių grindinių įrengimas - tai tik maža dalis to, kur naudojama šviesolaidinė įranga, kartu išvengiant brangių valdymo sistemų - pakanka paprastos mechaninės spalvų keitimo įrangos pačiame šviesos šaltinyje.
Ypač populiarūs šviesolaidiniai apšvietimo sprendimai garinėse pirtyse ir saunose.
Štai keli naujausi mūsų specialistų įgyvendinti projektai.

   
     Apšvietimas interjere
   

    Naudojant įvairius šviestuvus su šviesolaidine iranga, galima instaliuoti įvairų apšvietimą pakabinamose lubose, nišose, sienose ir pertvarose, grindyse, laiptų pakopose ir turėkluose, interjero detalėse. Tokiam apšvietimo taškui pakanka labai nedaug vietos, jo neriboja elektros saugos ar priešgaisriniai reikalavimai. Paviršius, kuriame instaliuojamas šviesos taškas, nekeičia savybių ir neaprūksta kaip naudojant halogenus.
   Ar lengva ir pigu pakeisti perdegusią lempą teatro salėje, kitose aukštai įrengtose lubose ar sunkiai prieinamose vietose? Apie tai galima pamiršti, jei naudoti šviesolaidinį apšvietimą, be to taip išvengiama karščio ir UV spindulių švytėjimo vietoje.
   Šviesolaidinis apšvietimas suteikia galimybę panaudoti galingas, ilgaamžes ir ekonomiškas lempas visuomeninių įstaigų apšvietime. Pavyzdžiui metalohalidinės lempos resursas 6-8 tūkst. val., o naudojant elektroninius balastus - iki 10-12 tūkst. val. Todėl šviesos šaltinis su 150W metalohalidinė lempa ir šviesolaidžių sistema gali pakeisti 40-50 kaitrinių lempučiu po 20-25W arba 7-12 halogeninių lempų po 20-35W. Tuo tarpu galingesnių šviesolaidinių šviesos šaltinių rodikliai dar geresni. Be to šviesos šaltiniai gali būti komplektuojami su įvairių spalvų disku arba dimeriniu-pritemdymo priedu, DMX tipo valdymo sistema. Taip Vokietijoje Chemnico miesto teatre šviesolaidinis salės apšvietimas tarnauja ne tik utilitarine prasme, bet adaptuojamas ir sceniniams, šou poreikiams.

 [006][001]

   
     Prekių vitrinų, muziejinių eksponatų apšvietimas
   
    Labai svarbu tinkamai apšviesti prekę vitrinoje. Iprastas apšvietimo būdas dažnai gadina prekę ar kitą ekspoziciją, nes uždaroje vitrinoje kaupiasi nepageidaujama šiluma arba UV švytėjimas blukina spalvas, gadina parfumerijos, kosmetikos ar maisto produktą. Norint išsaugoti eksponatą vertingu ir neprarasti jo sąvybių, idealiausia naudoti šviesolaidinį apšvietimą, kuris be to užima labai mažai vietos, suteikdamas naujas apšvietimo dizaino galimybes. Visa tai įvertinta specialistų ir randa vis platesnį pritaikymą prekybos salonuose, muziejuose, parodose bei privačių meno kolekcijų sąvininkų būstuose. Bene geriausias būdas apšviesti gintaro inkliuzus šviesolaidinės įrangos pagalba, ką galima stebėti Gintaro galerijose.
   Dar viena sparčiai besivystanti sritis - švieslenčiu bei ekspozicijų su dinamiška informacija pašvietimas. Daugelyje pasaulio muziejų galima pamatyti žemėlapius, schemas išpildytas panaudojant galinio švytėjimo optinį pluoštą.

  [172][111][185]

   
     Eksterjero, landšafto, skulptūrų apšvietimas
   

    Kaip pabrėžti architektūros formas naktį arba suteikti joms dinamišką apšvietimą, kuris būtų stabilus ir patikimas kaip pats pastatas, juk viena perdegusi lempa ar neono sekcija ne visada gali būti greitai pakeista, kas atsiliepia finansiškai ir darko apšvietimo visumą. Iprastas ar neono apšvietimas gali būti gaisro priežastimi ir yra kelis kartus brangesnis eksploatacijos požiūriu, be to šviesolaidis turi unikalią švytėjimo spalvos pasikeitimo galimybę, kuri visiškai nemažina šviesolaidinės įrangos ilgaamžiškumo, palyginus su mirksinčiu neono vamzdeliu. Naujausi šviesos šaltiniai su modifikuotais šviesolaidžių kabeliais ir specialiais profiliais leidžia instaliuoti iki 30 metrų vientisas švytinčias linijas, lygiaverčias savo ryškumu neonui.
   Naudojant nebrangias, vandalizmui atsparias medžiagas, instaliuojamas apšvietimas parkų takams, laiptams, sodo akcentams. Galimi apšvietimo sprendimai, kai dienos metu pačių šviestuvų praktiškai nesimato ir tik sutemus praeiviams atsiveria nuostabūs apšvietimo efektai.

  [125][091][124]

   
     Baseinų, fontanų apšvietimas
   

   Šiuo metu didžiausią pasisekimą baseinų, fontanų ar vandens parkų apšvietime turi būtent šviesolaidinis apšvietimas. JAV žurnalo "Aqua magazine" duomenimis 1998m iš 67 pateiktų konkursui įgyvendintų apšvietimo projektų net 45 buvo su šviesolaidine įranga, o iš 9 laimėjusių projektų įvairiose nominacijose net 8 buvo su šviesolaidine įranga.
  Šviesolaidžių galimybės, dinamiška spalvų kaita, saugumas, ilgaamžiškumas ir aptarnavimo paprastumas, palaipsniui keičia iprastą baseinų apšvietimą.
   Apšvietimui naudojamos įvairios povandeninės linzės, šviestuvai ir Išilginio švytėjimo kabelis Sideglow. Gaminami įvairūs profiliai, leidžiantys nesudėtingai atlikti jau naudojamų baseinų iš betono, stikloplasčio ar vinilo apšvietimo renovaciją.

  [036][063][093]

   
    Reklaminės iškabos, švieslentės, konstrukcijos
   

    Nuo mažų gabaritų švieslenčių su animacija, reklamuojančių prekės ženklą ar kitką, iki didžiulių gabaritų švytinčių stendų ar reklaminių erdvinių konstrukcijų - visą tai yra ispūdingai atliekama naudojant šviesolaidinę įrangą. Visi aukščiau išvardinti šviesolaidinės įrangos privalumai ir šioje srityje yra pgrindinis veiksnis, dėl ko jie vis plačiau naudojami. Net tūrinių raidžių apšvietimas sprendžiamas naudojant Sideglow arba Endglow šviesolaidžio kabelį. Naudojant 1-3 mm optinį pluoštą su galiniu švytėjimu pasiekiamas ryškiausias taškinis švytėjimas net dienos metu, palyginus su lemputėmis arba šviesos diodais. Įvairūs užrašai ir akcentai atlikti su Sideglow kabeliu nereikalaus laikui bėgant jokio remonto, kas ypač ekonomiška, kai reklama įrengta ant fasado dydeliame aukšte, ar kitoje sunkiai prieinamoje vietoje. Klimato pokyčiai neturi jokios įtakos šviesolaidžio švytėjimui, jam nekenkia drėgmė ar apledėjimas. Be to, esant poreikiui, šviesolaidžio kabelį įmanoma demontuoti ir panaudoti kitai reklaminei iškabai, ar apšvietimo sprendimui, taigi ši įranga gali tarnauti labai ilgai ir įvairiuose projektuose.

[123][150][194][164]

   
     Specializuotas, industrinis apšvietimas
   

    Dėka savo savybių, šviesolaidinė įranga nepakeičiama pavojingų pramonės objektų apšvietime, kur šiluma arba kibirkštis gali sukelti sprogimą. Šviesos šaltinis tokiais atvejais instaliuojamas saugioje zonoje, o šviesa šviesolaidžio pagalba nuvedama iki reikalingos apšviesti vietos. Tokiu būdų apšviečiami įvairūs rezervuarai, tikrinami vamzdynai ir rezervuarų siūlės.
  Dėl savo ekonomiškumo ir patikimumo šviesolaidinė įranga naudojama lėktuvų, autobusų, automobilių salonų ir prietaisų, avarinių išėjimų apšvietime, net JAV karo laivynas kai kuriais atvejais keičia įprastą lempučių apšvietimą į šviesolaidinį. Kai kuriose šalyse virš autostradų įrengti labai ryškūs šviesolaidiniai tablo, puikiai pastebimi net saulėtą dieną.